Choď na obsah Choď na menu
 


      Podľa dnešných pravidiel tvorí mužstvo 12 hráčov , na ihrisku sa pohybuje 5 hráčov. V priebehu zápasu sa môžu všetci vystriedať – podľa rozhodnutia trénera. Hracia plocha je 26m dlhá a 14m široká – povolené odchýlky sú 2 a 1m. Koše skladajú z kruhu s priemerom 45cm a zo sieťok dlhých 40cm.

      Kruhy sú umiestnené vo výške 305cm na odrazovej doske. Lopta je z kože, gumy alebo nylonu. Váži 600-650g, jej obvod činí 75-78cm. Hru usmerňuje 1. a 2. Rozhodca, ktorým asistujú časomerač, zapisovateľ a rozhodca kontrolujúci pravidlo 24 sekúnd. Prvý alebo druhý rozhodca prerušujú hru zapískaním.

      Stretnutie sa skladá zo 4 štvrtín po 12 čistého času. Hra sa zahajuje rozskokom v stredovom kruhu. Dvaja hráči sa postavia oproti sebe s jednou nohou blízko stredovej čiary. Ostatní hráči sú pri rozskoku mimo kruhu. Kôš sa dosiahne vtedy, keď lopta padne pri hre zhora do koša a zostane v ňom, alebo ním prepadne. Kôš z hry z poľa sa počíta za dva body, kôš z trestného hodu za jeden bod. Keď brániace družstvo dostane kôš, jeden z obrancov zoberie loptu a vhadzuje z hociktorého miesta za koncovou čiarou na vlastnej polovici.

      V basketbale sa smie s loptou driblovať a prihrávať. Za dribling sa považuje odrážanie lopty od zeme jednou rukou. Po dokončení driblingu nemôže hráč zahájiť ďalší dribling. Po prihrávke môže hráč urobiť najviac dva kroky a nemôže prihrať späť na vlastnú polovicu. Najlepší basketbal sa hrá v Amerike.